Tarihçe

Öncü olmak bazı gelenekleri sürdürmektir

1970 - Salçada ilk adımlar;

1970 yılında Gaziantep'in yerli halkından rahmetli İbrahim Halil Kozlu ve 5 oğlunun (Fahrettin, Hasan, Mustafa, M. Hanifi ve Bilal Kozlu) birlikteliğiyle salça alım satımıyla salça ticaretine başlanılmış ve böylece Öncü salçanın ilk temelleri atılmış olur.

Gaziantep köylerinden bilinen, güvenilen, işini temiz ve özenli yapan köylülerden alınan yöresel Antep salçasını hem Gaziantep hem de çevre illerde şehir halkına toptan ve perakende olarak satışıyla başlanıldı salça ticaretine.

2013 yılı itibariyle gelinen nokta;

Öncü yöresel Gaziantep ev tipi biber salçasıyla başlanılan ürün grubuna pet, teneke ve cam ambalajlarda acı-tatlı biber salçası ve domates salçası, nar aromalı sos, çiğ köfte seti, pul biber üretimiyle Öncü ürün grubu genişletilmiş ve yapılan ar-ge çalışmalarıyla daha da zenginleştirilmeye devam edilmektedir.

Aynı yıl içinde, ilk ihracat;

Sadece Gaziantep ve çevresinde başlayan satışlar ve 1998 yılında kurulan ilk fabrikayla birlikte aynı yıl ilk ihracatını da gerçekleştiren Acemoğlu Gıda kısa süre içerisinde tüm Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Asya, Amerika kıtalarında ve toplamda 20'yi aşkın ülkede Öncü ürünlerini sunarak Öncü Salça'nın alanında lider bir kuruluş olduğunu kanıtlamaktadır.

2009 yılında AB Kalite Ödülü, 2010 yılında Tüketici Kalite Ödülü, 2011 yılında Güvenilir Marka Ödülü ve 2012 yılında Avrasya Kalite Ödülü ile kalitesini taçlandıran tüketicilerine Öncü Salça teşekkürü bir borç bilir.

  • 1998 Gaziantep

  • 2001 İzmir

  • 2006 Balıkesir

  • 2010 İzmir

  • Yakında...

İlk fabrika'nın Gaziantep'te kuruluşu

Kaliteye ve Acemoğlu ailesine olan güven ve ürünlerin kalitesinden dolayı satış hacmi kısa sürede oldukça büyür ve köylülerden alınan salçalarla gelen taleplerin bundan sonra karşılanamayacağı anlaşılınca Acemoğlu ailesi Öncü markasının temellerini atan ve kısa zamanda salçada tüm dünya gıda firmalarına öncülük edecek olan geleneksel Gaziantep ev salçasını fabrika ortamında hijyenik şartlarda yöresel şekilde üretme kararını alır ve 1998 yılında Türkiye'de ilk yöresel Gaziantep ev tipi salçasını üreten fabrikanın temelleri atılır. Böylece ülkemizde ilk defa yöresel biber salçası özelliği bozulmadan aynı lezzette ve daha hijyenik şartlarda fabrika ortamında yapılmaya başlanmış olur.

İzmir'in Tire ilçesinde fabrika

Kısa sürede halkın beğenisini ve takdirini kazanan Öncü salçaları yoğun talep görür ve Gaziantep'teki fabrikanın kapasitesinin her yıl arttırılmasına rağmen bir fabrika yetersiz gelmeye başlar. Bu artan talepler sonucunda 3 yıl gibi kısa bir süre sonrasında 2001 yılında İzmir'in Tire ilçesinde 2. Acemoğlu Gıda fabrikası kurulur ve faaliyete geçer. Tire fabrikada ev tipi biber salçasının yanı sıra ayrıca domates salçası üretimine de başlanır.

Balıkesir'in Gönen ilçesinde fabrika

İzmir Tire'deki 2. fabrikanın da kapasitesinin her yıl arttırılmasına rağmen zamanla üretim miktarı yine hızla artan müşteri taleplerini karşılamaya yetmeyince 2006 yılında bu defa da Balıkesir'in Gönen ilçesinde 3. fabrika alınarak faaliyete geçirilir.

İzmir'in Yeniçiflik ilçesinde fabrika

Yine talepleri karşılayamayınca bu defa da İzmir'in Torbalı ilçesinde 2010 yılında 4. fabrika da alınır. Daha kaliteli ürünler üretebilmek amacıyla Acemoğlu Gıda Sanayi fabrikalarına yakın bölgelerde çiftçiler desteklenerek biber ve domates yetiştiriciliği teşvik edilir ve ürünlerin daha kaliteli bir şekilde elde edilmesi sağlanarak Öncü salça değerli müşterilerine en kaliteli ürünleri sunabilmek için her türlü hassasiyet gösterilir.